clintara_nika

Jogi - poznaj historię rehabilitacji

Dlaczego Jogi do nas trafił?

Jogi przyjechał do nas głównie z problemami behawioralnymi.

Był szybko spalającym się psychicznie koniem, w nowej bądź stresującej sytuacji uciekał od bodźca, nie zważając na sygnały od jeźdźca.
W obejściu był koniem taranującym, niespokojnym, nie respektującym nijak przestrzeni innych koni czy ludzi.
W tej części ogromnie pomogło dołączenie do stada.

Pod siodłem odmawiał przejazdu przez baseny czy skoków przez straszaki. Do tego dochodziła jego bardzo słaba postawa ciała, która spowodowana częściowo przez budowę jego ciała,
a częściowo przez nieprawidłowe umięśnienie powodowała stałe napięcia w ciele i głowie, i zamykała koło. 

Często zdarzało mu się być słabszym na przednie nogi co obrazował nieregularnościami w ruchu.

Pierwszy okres rehabilitacji skupił się na pracy z ziemi i odbudowaniu relacji z prowadzącym oraz nauce prawidłowego wzorca ruchowego. Przebudowaniu mięśni na ciele oraz pracy nad samoświadomością i radzeniu sobie z emocjami.

Proces wymagał dużo cierpliwości i czasu przez mocno zakorzenione w głowie Jogiego nabyte już wzorce emocjonalne i fizyczne.

Jogi jest koniem bardzo silnym, a jednocześnie wrażliwym, dlatego w początkowym okresie rehabilitacji ważne było precyzyjne prowadzenie i jak najmniej popełnionych błędów tak, aby nie spowodować jego powrotu do dawnych nawyków. Potrzebował też czasu żeby nabrać odpowiedniej masy, w czym zdecydowanie pomogło mu 24h przebywanie na padoku i rozbudowany system korytarzy, który motywował go do aktywnego lecz stabilnego ruchu, przede wszystkim w stępie.

Jednocześnie z pracą mentalną i fizyczną dużej uwagi wymagały kopyta Jogiego, które cierpiały na mocną asymetrie i bardzo aktywnie zgnite strzałki prowadząc do dyskomfortu w poruszaniu się.

W międzyczasie zostały u niego zdiagnozowane wrzody, które skutecznie wyleczone także przyczyniły się do poprawy samopoczucia. Wymienione zostało także siodło, w którym pracował.

Na ten moment Jogi wraz ze swoją amazonką dalej uczą się współpracy, aktualnie jednak razem, a nie przeciwko sobie.

Poszerzają swoje umiejętności trenując i startując w dyscyplinie Working Equitation.

0
Koszyk
  • No products in the cart.