Rok 2023 to dla nas wielki przełom
Ciężko rozpoczynać podsumowanie roku, kiedy ilość wydarzeń sprawia, że przy sporej większości trzeba się zastanawiać, czy to naprawdę miało miejsce w tym roku?
Tak się chyba dzieje, kiedy przez cały rok jest się w pędzie fantastycznych wydarzeń, a każde kolejne przebija jakością poprzednie.
Chcemy opisać w miarę możliwości krótko i zwięźle wszystko to co sprawiło, że rok 2023 przechodzi w naszych sercach do historii jako przełomowy i bardzo ważny!
Początkowo myślałam o tym, aby podsumowanie zrealizować chronologicznie, miesiąc po miesiącu. Później wydało mi się bardziej zasadne podzielenie wszystkiego (oczywiście po uprzednim spisaniu) na kategorie.
Tym sposobem powstały 4 kategorie: rozwój clintara_nika Cordeo Attitude, szkolenia jeździeckie w naszej stajni, zawody, nowe projekty i ogólne wyjątkowe doświadczenia.
Sami oceńcie, która z nich miała największy wpływ na budowanie clintara_nika, a może wszystkie są ważne tak samo?
Rozwój osobisty
Nie jest chyba tajemnicą, że największy wpływ na rozwój clintara_nika Cordeo Attitude mają konie.
Tych w 2023 roku na swojej ścieżce Weronika poznała mocno ponad sto. Muszę pamiętać, żeby w kolejnym roku robić zestawienie i dokładnie to policzyć. Każde spotkanie, każdy trening to dowiadywanie się o sobie i o koniach czegoś nowego.
Obserwując Weronikę w pracy wiem, że prezentuje ona już od długiego czasu poziom, w którym z koniem porozumiewa się bez zbędnych słów. Wystarczy chwila, aby mogła ocenić jak i czym jest w stanie pomóc danemu koniowi. Wystarczy chwila, by z tym koniem nawiązać relację, w której otwiera się on na jej propozycję i podąża za tym co mówi. Czasami konie traktują to jako wyzwanie, inne od razu stawiają uszy i podchodzą do tego z ciekawością, jeszcze inne otwierają się dłużej, ale z każdym dniem widać jak między nimi buduje się silna nić zaufania. Prowadzenie stajni treningowo-rehabilitacyjnej to duża odpowiedzialność, za bardzo wrażliwe istoty jakimi są konie.
Z dumą mogę powiedzieć, że naszą stajnię dzięki głównie pracy Weroniki, ale też całego zespołu na miejscu, spośród kilku, opuściły w tym roku 2 konie, w które na początku nie wierzył nikt, tak bardzo jak Weronika.
I to jest element, który sprawia, że ten rozwój osobisty unosi się ponad chmury i napędza się samoistnie.
Mamy również inną formułę rozwoju osobistego, dużo prostszą i osiągalną dla większości z Was.
Czyli samodoskonalenie się. Jeśli mieliście kiedyś okazję pracować z Weroniką lub obserwować jej pracę, to wiecie, że jest osobą, która nie neguje żadnej ze szkół jeździeckich. Głównie dlatego, że kieruje się niezmiennie mottem, głoszącym, że żadna ze szkół nie została wymyślona przez konie, skąd więc przekonanie, że jedna szkoła jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby każdego z napotkanych na naszej drodze koni?
Od kilku lat w swoich metodach treningowych kieruje się już własnym podejściem, czerpiąc wiedzę ze wszystkich szkół i dobierając to co najbardziej służy jej w treningu koni z własnymi modyfikacjami. Mimo to, a może właśnie dlatego nie przestaje się jednak szkolić. Tylko w 2023 roku prócz 14 szkoleń, które zorganizowaliśmy w naszej stajni, wzięła udział w kolejnych 10, organizowanych w innych stajniach.
Poznała fantastycznych trenerów, którzy swoją wiedzą, doświadczeniem i podejściem pozwalają jej odkrywać i budować zupełnie nowe horyzonty w jeździectwie. Nie sposób wymienić tutaj Luisa Lucio, którego pierwszy raz poznałyśmy na szkoleniu organizowanym przez Julię Opawską. Luis to wspaniały trener, a także człowiek, który wspiera nas na każdym kroku. Jeffa Sanders’a, z którym Weronika regularnie trenuje w stajni WRTC Furioso czy Arne Koet’sa, który spiorunował nas wrażeniem prowadząc tańczący trening, tak delikatny, że aż trudno uwierzyć, że tak efektowny.
Ciekawym elementem był również udział Weroniki w Eastern European Equine Practicioners Congress 2023 – pierwszym w duchu współpracy specjalistów z różnych dziedzin opieki nad końmi: weterynarzy, fizjoterapeutów & kowali.
W historii naszego rozwoju osobistego wiele się również wydarzyło na polu najprostszej współpracy z ludźmi i prowadzenia własnego biznesu. Mimo młodego wieku, który czasami przyprawia nam jeszcze komplikacji, czujemy, że to co robimy i jak robimy ma znaczenie i jest doceniane w coraz szerszym gronie ludzi.
Szkolenia jeździeckie 2023
Szkolenia jeździeckie, które zorganizowałyśmy w naszej stajni, w Esterpolu, k. Poznania zasługują na oddzielną kategorię. Łącznie odbyło się u nas aż 15 wydarzeń. Policzyłam, że to 25% weekendów z całego 2023 roku. 😉
Pierwszym szkoleniem w 2023 roku, był dwudniowy warsztat z Elsą Sinclair – Taming Wild. Myślę, że można śmiało powiedzieć, że to szkolenie wywróciło sporej części uczestników świat jeździecki do góry nogami. Rzadko kiedy w jeździeckiej rzeczywistości mniej, znaczy więcej. Na tym warsztacie na pierwszy rzut oka nie działo się nic, a w głębi duszy każdego uczestnika działo się bardzo dużo.
Czysta prawda, lekcja pokory, najsubtelniejsze sygnały. Cierpliwość, obserwacja. Jesteśmy pewne, że poziom skupienia, ilość uzyskanej wiedzy i spojrzenie Elsy na koński świat utwierdziło uczestników w przekonaniu, że najcięższa praca to właśnie ta nad nami samymi.
Niedługo później nasza stajnia stała się krainą Czułego Dotyku, z którym przyjeżdża do nas Katarzyna Łukaszewicz z Fizjo-Konie. W 2023 roku zrealizowałyśmy 3 edycje tego warsztatu, dwie na poziomie pierwszym i jedną na poziomie drugim.
To szkolenie, które daje ogromną swobodę uczestnikom na wyrażanie siebie. Widzimy jako organizatorki tego szkolenia, że z każdym kolejnym wydarzeniem plan i dotychczasowy schemat ulegają zmianie. Bardzo wiele zależy od tego z czym przychodzą do nas uczestnicy, a Wy jako uczestnicy, przychodzicie z różnymi oczekiwaniami, różnymi doświadczeniami i zupełnie innymi potrzebami. Mimo to, każdy ze zrealizowanych warsztatów tworzył wspaniałą, zaangażowaną grupę.
To jedno z niewielu szkoleń jeździeckich, które w pełni uczy wyczucia i z tego co wiemy, wywiera ogromny wpływ na Waszej jeździeckiej świadomości i dalszym rozwoju w pracy z koniem.
W minionym roku w każdym warsztacie dokładałyśmy również coś od siebie. Weronika prowadziła praktyczny blok, prezentując ćwiczenia progresujące, rehabilitacyjne dla koni obecnych na szkoleniu. Obiektywnie uważam, że wartość tego szkolenia jest bezcenna, dla każdego, kto chce świadomie rozwijać siebie jako opiekuna koni, a przez to świadomie pracować z ciałem własnego konia.
W planie szkoleń w roku 2023 roku nie zabrakło również warsztatu Katarzyny Jasińskiej, Equilibrium, która w tym roku zaproponowała zupełnie nową formułę szkolenia. Na tym szkoleniu uczestnicy pracowali z energią i z intencją.
Warsztaty skupiały się na naszej ludzkiej energii, na tym co sprawia, że decydujemy się podjąć dany krok, że jesteśmy pewni siebie, lub, że mimo naszego pozornie widocznego aktu siły nasz koń i tak wyczuwa brak naszej pewności siebie.
Co najważniejsze dla nas, uczyliśmy się tego jak być tu i teraz i czerpać z tego garściami.:)
Kolejnym wydarzeniem było szkolenie ujeżdżeniowe z Luisem Lucio i tu pierwszy fun fact. Pisząc to nie zdawałam sobie sprawy, że to była pierwsza klinika jaką zorganizowałyśmy z Luisem. Mam wrażenie, że znamy się już tak dobrze i tak długo, jakby w naszym świecie Luis był obecny od zawsze!
Choć właśnie mi się przypomniało jak bardzo stresowałam się całą organizacją i trzymałam kciuki, żeby deszcz omijał nasze miejsce szerokim łukiem (udało się).
A tu niespodzianka. Rzeczywiście, czerwcowe szkolenie w 2023 roku było pierwszą wizytą Luisa w naszej stajni. Myślę, że najlepszym podsumowaniem tego szkolenia będzie to, że w ostatnim dniu kliniki rezerwowałam już Luisowi lot, aby mógł do nas wrócić we wrześniu. I wrócił. 🙂
Weronika szkolenie podsumowała tak:
Plan, rytm sens wykonywania kolejnych kroków. Wiedza o tym jak działa końskie i nasze ciało.
Kiedy stawianie wymagań, aby koń się rozluźnił i fantastycznie prowadził jest po prostu niemożliwe, bo nie dajemy mu do tego przestrzeni. Kiedy można wymagać więcej zaangażowania w najpiękniejszym stanie rozluźnienia. Ogrom cierpliwości, perfekcyjne wskazówki w idealnym czasie, zrozumienie – którego każdy z jeźdźców obecnych na klinice bardzo potrzebował. Aktywny udział obserwujących, którzy czuli swobodę do włączania się ze swoimi spostrzeżeniami. Wesołe i obrazowe pokazywania odpowiedzi na najtrudniejsze z pytań. To była pierwsza zorganizowana przez nas tak duża klinika ze światowej klasy trenerem.
I powiem Wam więcej, mamy nadzieję, że te kliniki wpiszą się na stałe w kalendarzu wydarzeń clintara_nika Cordeo Attitude! 🙂 W tym roku Luis odwiedzi nas dwukrotnie, w maju i sierpniu – więc zapowiada się dobrze.
Do stajni Esterfield przyjechała również Julia Opawska, będąca jedyną 3* instruktorką szkoły Parelli Naturalhorsemanship w Polsce.
Głównym tematem tego warsztatu było przygotowanie naszych koni, a przede wszystkim nas samych do tego, by rozpocząć pracę z końmi na wolności lub na cordeo. Zapoznaliśmy się z programem szkolenia Parelli Naturalhorsemanship, przechodząc przez technikę wykonywania i sens każdej z 7 gier. Zrozumieliśmy jak bardzo ułożone ćwiczenia i plan działania wspiera budowę naszej relacji z koniem.
Wisienką na torcie był pokaz pracy na wolności Julii z naszą Catalayą. Julia pokazała jak dzięki dobrej komunikacji i otwartości obu umysłów można stworzyć wspaniałą parę z koniem, którego poznało się kilka minut wcześniej.
Zeszłoroczne spotkanie z Julią zainspirowało nas do zorganizowania szkolenia również w tym roku, planujemy je w lipcu, a dodatkowo wydłużymy je o kilka dni “turnusu”, poświęconego pracy z koniem na wolności!
Pozostając w klimacie nowych gości w stajni Esterfield Cordeo Attitude, jednym z ostatnich szkoleń stacjonarnych było spotkanie z Jeffem Sanders’em, reprezentującym szkołę Vaquero w kalifornijskim stylu.
W ciągu 2-dni rozmawialiśmy o dosiadzie, balansie, wędziłach, pyskach koni, o tym jak trzymać wodze i jakie możliwości dają nam rozmaite chwyty.
Skupialiśmy się na tym jak pracuje końskie ciało i co zrobić, na jakich partiach się skupić, by ta współpraca między ciałem konia i jeźdźca była jak najbardziej neutralna.
Poznaliśmy mechanikę działania figur jeździeckich, które w naszej ocenie są podstawą dla każdego jeźdźca. Ustępowania łopatkami, zadem, od łydek, ciągi, trawersy to wbrew pozorom proste elementy – jeśli jeździec wie jak siedzieć, by nie przeszkadzać swojemu koniowi w ich wykonaniu 😀
W planie na 2024 rok nie mamy już ponownego spotkania z Jeffem w naszej stajni, ale Weronika kilkukrotnie będzie trenować pod jego okiem w stajni WRTC Furioso, gdzie Jeff jest stałym gościem.
Zawody jeździeckie
Pewnie spodziewaliście się podsumowania naszych startów?
Jasne, to też będzie, ale nie możemy zapomnieć o tym, że zorganizowaliśmy Pierwsze Zawody Jeździeckie Cordeo Attitude.
Małe marzenie Weroniki, które zrealizowałyśmy w ekspresowym tempie – dwóch miesięcy.
Powstała impreza, która na pierwszym miejscu stawia dobro konia i relację z nim. Gdzie organizator dba o to, by koń czuł się swobodnie i czerpał radość z pracy, a padok, dostęp do siana czy atmosfera sprzyjała dobremu samopoczuciu konia i jeźdźca.
Przez dwa dni CH Jaszkowo, w którym zorganizowałyśmy zawody zamieniło się w świat Cordeo Attitude, czyli jeźdźców jeżdżących bez ogłowia, Working Equitation oraz Polish Cowboy Race.
Ekipa organizacyjna czyli; wolontariusze, sponsorzy, sędziowie – wszyscy spisali się na medal i nadal jesteśmy ogromnie wdzięczne, że poświęciliście swój czas, by wesprzeć nasze wydarzenie.
2023 rok nie był dla nas obfity pod kątem naszych startów w zawodach.
Jeśli śledzicie nas już dłużej, to zapewne pamiętacie, że na początku roku miałyśmy trochę przygód z podróżami po klinikach weterynaryjnych.
Nasza klacz Clintara z powodu rozrastających się zmian czerniakowych została poddana zabiegowi ich usunięcia w klinice Equitom w Belgii, którą przy okazji szczerze polecamy.
Chwilę później Catalaya podróżowała z kolei do kliniki Hanseklinik w Niemczech, gdzie z powodu licznych trudności musiała zostać poddana zabiegowi usunięcia oka.
Tak nam minęła pierwsza połowa roku, w której skupiałyśmy się więc głównie na organizacji szkoleń, zawodów i rehabilitacji.
Dyscypliną, w której pracujemy dziś najmocniej jest Working Equitation, tutaj z kolei z racji nadal rozwojowego etapu dyscypliny nie ma zbyt wielu imprez w Polsce, w których można wziąć udział.
Nasze starty rozpoczęły się więc dopiero we wrześniu na zawodach w Stajni Wertero.
Była to jednak bardzo fajna impreza, w której nasze konie świetnie się spisały, razem z naszymi podopiecznymi
Nie zabrakło nas również na Międzynarodowych Zawodach w Jeździe Bez Ogłowia Energys 2023, organizowanych na wrocławskich Partynicach.
I tu nastąpiło dla nas ogromne ważne wydarzenie.
Catalaya, która po 4 jazdach treningowych na cordeo za plan ‘A’ miała pokonanie toru w stępie i zapamiętanie, tego, że Nika jest z nią po to, by jej pomóc, nie odstawała ani trochę od czołówki, a drugiego dnia zajęła II miejsce w półfinale Liberty Trail, ustępując I miejsca tylko Deltasowi.
Te zawody pokazały nam jak pięknie zmienia się nasza Catalaya i jak szybko dojrzewa.
Sezon startowy był dość krótki, co sami możecie przyznać, bo przed nami ostatni skrót z zawodów, czyli podsumowanie Mistrzostw Polski Working Equitation Wroclove 2023 🙂
Na te zawody wybrałyśmy się w dużym składzie i prawda jest taka, że dla większości z nas okazały się debiutami w wyższych klasach. Deltas podczas tych zawodów pierwszy raz startował na wędzidle:)
Catalaya i Nika zajęły 4 miejsce w klasie P
Deltas Cat i Nika zajęli 4 miejsce w klasie C – i ponownie… w konkursie szybkości pokonał go tylko kolega z zespołu czyli…
AJ Perfect Slide Lemone ze stajni WRTC Furioso – Aleksandra Jarmuły, który dzięki temu wynikowi w klasyfikacji ogólnej klasy C uplasował się razem z Weroniką na 2 miejscu. A był to ich pierwszy, wspólny start:)
Zuzia i Dukat odnotowali świetne przejazdy w klasie C, a w klasie CC, w której startowali po raz pierwszy zajęli 3 miejsce
I tym sposobem dotarłyśmy do końca podsumowania zawodów.
Nie było ono zbyt obfite, ale możemy Was zapewnić, że rok 2024 zapowiada się dużo bardziej intensywnie!
Naszym celem jest start we wrześniowych Mistrzostwach Europy Working Equitation, które odbędą się w Czechach. W planie kilka zagranicznych wyjazdów i wartościowe szkolenia, które pozwolą nam się przygotować do tej imprezy.
Nowe projekty 2023
Największym projektem roku 2023 jest powstała i uruchomiona w październiku 2023 roku platforma edukacyjna, na której gromadzimy szereg materiałów edukacyjnych dla Was.
Po trzech miesiącach działania panelu EDU widzimy, że platforma spełnia swoje zadanie i choć wiele elementów wymaga jeszcze dopracowania, to cieszymy się, że obdarzyliście nas takim zaufaniem i tak chętnie korzystacie z wiedzy online, którą Wam udostępniamy.
Wyjątkowość panelu EDU polega na tym, że zawiera on w sobie różnorodne materiały, tak, by każdy znalazł dla siebie odpowiednią formę nauki. Od webinarów, Quick EDU, nagrania ćwiczeń i nagrania treningów.
I jest to projekt, który będziemy rozwijać bardzo rzetelnie w kolejnych miesiącach, a nawet latach⭐️
W roku 2023 miałyśmy również przyjemność odwiedzić kilka stajni, w których Weronika poprowadziła szkolenie lub konsultacje.
Odwiedziłyśmy:
Stajnię Sportową Błażejewski – KS Centaurus
Stajnię Horse Touch, w Zaścianku nad Wisłokiem
Stajnie IKSKRA
Stajnię OJ Zamek w Grodźcu Śląskim
Stajnie Łopuchowskie
i wiele mniejszych miejsc na indywidualnych treningach z Wami
Co dalej?
Jestem pewna, że nie o wszystkim udało mi się napisać.
Myślę jednak, że wyszczególniłam najważniejsze elementy minionego roku.
Jako clintara_nika Cordeo Attitude będziemy nadal rozwijać swoją stajnię w kierunku rehabilitacji koni.
To dla nas najważniejszy punkt.
W związku z planowanym startem w Mistrzostwach Europy Working Equitation nasza działalność szkoleniowa będzie odrobinę zmniejszona (ale nie za mocno, bo inaczej byśmy się nudziły).
Obserwujcie nas na Facebooku, żeby być na bieżąco.
Dodatkowo jesteśmy pewne, że przygotowania do Mistrzostw będą kolejnym skokiem w rozwoju Weroniki – co przyczyni się do jeszcze lepszych treningów z Wami.
W imieniu swoim i Weroniki życzymy Wam wszystkiego najlepszego w nowym 2024 roku!
Nie bójcie się sięgać po swoje marzenia
Ściskamy,
Klaudia & Nika
Jedna odpowiedź
Komentarz wypadł faktycznie jako stosunkowo krótki, ale jedynie w kontekście tego jak wiele się działo:)